Inspirace pro román
První román spisovatelky Jany Poncarové inspirovaný příběhem Věry Kohnové a jejího deníku se jmenoval „Alžběta a Nina“ a vyšel roku 2020 v nakladatelství Motto. Autorka si s plánem zpracovat knihu, ve které by se zrcadlil Věrčin osud, zahrávala již delší dobu. Jana Poncarová je totiž neteří paní Jany Hůlkové, adoptivní dcery paní Marie Kalivodové Dobříva, která byla součástí Věrčina příběhu. Paní Marie Kalivodová tedy byla pratetou spisovatelky Jany Poncarové.

Román Jany Poncarové „Alžběta a Nina“ – foto Knižní přístaviště
V románu „Alžběta a Nina“ Jana Poncarová detektivním způsobem odhaluje rodinná tabu a bolesti a odkrývá při tom také tajemství Věrčina deníku. V románu se odráží nejen příběh samotné Věry, ale také nelehký životní úděl paní Marie Kalivodové. Věra v románu nemá své skutečné příjmení. Jmenuje se zde Věra Ledererová – na památku židovské rodiny Ledererových z Dobříva, která se také za německé okupace stala obětí holocaustu. Přečtěte si krátkou ukázku z románu (strana 228):
„…Jeho stránky se schovávaly v modrých deskách ze silného papíru. Rohy se třepily. Sešit musel být dost používaný, často přenášený. Ležel před nimi na vrstvě časopisů s lesklými a barevnými obálkami. Vyjímal se svojí neokázalostí. Nina se naklonila tak, aby na jeho přední stranu nepadal stín, který házela její hlava.
»Deník. Věra Ledererová,« přečetla šeptem.
»Schovávám ho už skoro třicet let. Našla jsem ho u maminky v pozůstalosti, když zemřela,« zarazila se a rychle sáhla po sklenici s vínem, aby se napila. »Teď myslím maminku Hanu,« dodala, když polkla.
»Můžu?«
»Proto ti ho přece ukazuju.«
»Kdo je Věra Ledererová?«
Eva vzdychla a chvíli se dívala na své ruce. »Správná otázka je, kdo byla Věra Ledererová.«
»Židovka?« pronesla Nina opatrně. Slova šeptala do sklenky, kterou přidržovala u rtů.
»Ano, dvanáctiletá holčička, která si psala svůj deník. Začala o prázdninách 1940. Skončila v lednu 1942. Tehdy ji a celou rodinu transportovali z Plzně do Terezína.«
»Umřela?« zeptala se Nina a ukazováčkem se dotkla pravého dolního růžku ohnutého lehce nahoru. Zkoušela roztřepení papír urovnat, ale neposlouchal ji…“
Deník Věrky Kohnové
Autoři Jana Poncarová a Jiří Sankot se přípravě knihy Deník Věrky Kohnové věnovali od dubna 2022. Nakladatelství Motto (Albatros Media) naplánovalo vydání knihy na počátek roku 2023, kdy si Plzeň připomínala 81. výročí tří židovských transportů vedoucích do Terezína. Oficiálně kniha vyšla 22. února 2023. Vedle beletristické části nabídla čtenářům doslovný přepis celého Věrčina deníku a také pasáže, které je možné označit za literaturu faktu – upřesnění různých historických událostí a skutečností a příběhy osobností se vztahem k Věře, jej rodině a deníku.
Dne 22. ledna 2023, v den 81. výročí odjezdu Věrčina transportu „S“ z Plzně do Terezína, zavzpomínali autoři připravované knihy Deník Věrky Kohnové v plzeňské Sokolovně společně s redaktorkou České televize Danielou Tunklovou na osud rodiny Kohnových. V Sokolovně, kde proběhlo při příležitosti 81. výročí natáčení televizní reportáže, se v lednu 1942 nacházelo shromaždiště plzeňských Židů před odjezdem do Terezína.
Vyprávění začíná v roce 1935, kdy Věrka nastupuje společně se sestřenicí Editou do první třídy obecné školy a Věrčina starší sestra Hanka do primy gymnázia. Končí pobytem Kohnových ve východopolském ghettu Izbica, kde Věra s celou rodinou zahynula. Deník Věrky Kohnové zavede čtenáře vedle Plzně také do podbrdské vesničky Dobřív a do jihočeského města Týn nad Vltavou. Součástí knihy jsou dosud nepublikované historické fotografie a dokumenty. Vydání knihy podpořily Ministerstvo kultury, město Plzeň, Židovská obec Plzeň a Židovské muzeum v Praze.
Fotografie z prvních dní a týdnů knihy Deník Věrky Kohnové (pulty obchodů, reklamy a upoutávky)
Kniha byla veřejnosti poprvé představena dne 8. března 2023 ve Staré synagoze v Plzni. Uvedení knihy se účastnili oba autoři, zástupci nakladatelstvím Motto a Židovské obce Plzeň a kurátorka historických sbírek Židovského muzea v Praze PhDr. Jana Šplíchalová. Akce byla spojena s autogramiádou a zapálením svíček u kamenů Věrčiny rodiny v plzeňské Zahradě vzpomínek. Pozdrav zaslal ministr kultury Martin Baxa, který se akce nemohl osobně zúčastnit.
Představení knihy ve Staré synagoze v Plzni 8. března 2025
Dne 9. března 2023 následovala beseda se studenty na filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a 6. dubna 2023 v Dobřívě. Dne 20. dubna 2025 uspořádalo nakladatelství Motto ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze prezentaci knihy v pražské Maiselově synagoze za účasti obou autorů. Během akce byl vystaven originál Věrčina deníku. O kulturní program se zasloužili žáci Lauderových škol v Praze. Dne 11. května 2023 proběhla beseda o knize v Týně nad Vltavou, odkud rodina Kohnových pocházela. Poslední beseda obou autorů se uskutečnila 10. července 2023 v městské knihovně ve Spáleném Poříčí.
Představení knihy v Maiselově synagoze v Praze 20. dubna 2023, doprovázené kulturním programem žáků Lauderových škol v Praze.
V neděli 25. června 2023 odpoledne se v Plzni uskutečnil komponovaný program pro zájemce věnovaný Věře Kohnové. Jeho první částí byla procházka po stopách Věry Kohnové a její rodiny s historikem Jiřím Sankotem. Trasa vedla od Věrčiny pamětní desky, kolem Kamenů zmizelých před vchodem do domu Kohnových v Koperníkově ulici, kolem bývalé budovy Masarykova čsl. státního reálného gymnasia na Klatovské třídě (kam chodívala Věrčina starší sestra Hanka), k Velké synagoze v sadech Pětatřicátníků a na Americkou třídu, kde bydlela Věrčina babička Otýlie, kde pracoval Věrčin tatínek a kam chodívala Věrka do obecné školy. Vycházka skončila v Domě šámese při Staré synagoze ve Smetanových sadech, kde měla spisovatelka Jana Poncarová pro účastníky připravené autorské čtení z knihy. Jedna z účastnic procházky a autorského čtení, čtenářka s přezdívkou „LadyCharlene“ publikovala později, dne 13. února 2024, na portálu „Databáze knih“ následující recenzi knihy Deník Věrky Kohnové:
„Deník Věrky Kohnové je tak nádherná knížka, ovšem ale také velmi smutná. Janě Poncarové se podařilo beletristickou část vykreslit tak autenticky, že jsem věřila, že mi o svém životě vypráví sama Věrka. Kniha je napsaná velmi srozumitelně, dokonce i naučné části byly zajímavé a dobře se četly. Bohužel zaznamenáno máme v deníku velmi málo, a dodnes ani s jistotou nevíme, jak Věrka vlastně vypadala, což nevíme ani u její rodiny, kromě její maminky. Je zkrátka neuvěřitelné, kolik životů za tak krátkou dobu dokázali nacisti doslova vymazat… Myslím, že Věrčin deník na mě zatím zapůsobil, ze všech knih o holocaustu, nejvíce. Nejsem z Plzně, ale znám ji velmi dobře, navíc jsem měla štěstí zažít komentovanou prohlídku města s panem Sankotem zakončenou autorským čtením paní Poncarové. Byl to opravdu silný zážitek a během čtení jsem se na tuto procházku v myšlenkách vracela. Nakonec jsem ráda, že jsem knihu četla až po té procházce. Co víc říct? Kniha je velmi emotivní, dojemná, čtenáře zasáhne na těch správných místech, ať už jde o bezstarostné letní prázdniny v Dobřívě, napjatou atmosféru před Mnichovskou dohodou, nebo bezmocnou cestu k transportu. Deník Věrky Kohnové doporučuji na plné čáře a ráda se k němu v budoucnu vrátím.“
Komponovaný program po stopách Věrky Kohnové v Plzni 25. června 2023.
Recenze Deníku Věrky Kohnové na portálu „Databáze knih“ vyznívají k radosti obou autorů celkově kladně. Můžete se s nimi seznámit zde: odkaz.
V dubnu 2023 byla kniha Deník Věrky Kohnové dražena on-line společně s dalšími jedenatřiceti podepsanými knihami od českých autorů na webové stránce „UNICEF pro každé dítě“. Výtěžek byl určen pro Dětský fond Organizace spojených národů známý jako UNICEF. V červnu 2024 byla kniha jako jeden ze tří českých titulů literatury faktu nominován Klubem autorů literatury faktu na cenu Miroslava Ivanova v kategorii „Světové a vojenské dějiny a dějiny genocid“. Cenu nakonec získala kniha Dany Pickové „Od Rusi k moskevskému carství, Velké ruské dějiny I“ vydaná nakladatelstvím Epocha v roce 2023.
Beseda s autorským čtením v Dobřívě 6. dubna 2025
V závěru roku 2023 oslovil Deník Věrky Kohnové studenty třetího ročníku plzeňské konzervatoře, kteří se rozhodli Věrčin příběh zdramatizovat za doprovodu hudebních nástrojů. Představení „Deník Věry Kohnové“ se uskutečnilo dne 13. prosince 2023 od 17 hodin v koncertním sále plzeňské konzervatoře v Tylově ulici č. p. 15.
Hudební představení „Deník Věry Kohnové“ sehrané 13. prosince 2023 v koncertním sále plzeňské konzervatoře v Tylově ulici studenty třetího ročníku této školy.
Svět pro Věrku
V červnu roku 2024 vytvořila ilustrátorka a autorka dětských knih Daniela Štichová na základě knihy Deník Věrky Kohnové ilustraci, kterou nazvala „Svět pro Věrku“. Jedná se o kombinovanou techniku na plátně o 24 x 30 cm. Přestože autorka v době vzniku ilustrace nemohla ještě znát motivy, které Věrka s oblibou malovala do památníků svých spolužaček (odkaz), obraz odráží motivy z Věrčiných dětských kreseb.

Daniela Štichová je klatovská rodačka. Narodila se v roce 1981. Vystudovala přírodovědně zaměřené gymnázium. Pak přestoupila na bakalářský obor Design knižní vazby na Ústavu umění a designu Žápadočeské univerzity v Plzni. V roce 2006 až 2007 pobývala v Anglii. Dnes žije v Nepomuku na jižním Plzeňsku. Jejím koníčkem je malba a kresba. Je vdaná a má tři děti.
Daniela Štichová během let 2021–2024 napsala a ilustrovala následující knihy: Ztratila se Fífa (o morčeti Fífě, které zmizí ze zahrady a její kamarádi se jí vypraví hledat, 2021), Tajtrlík od Sodovkovníku (o holčičce a jejích kamarádech, kteří jdou najít lék pro nemocného dědečka, 2022), Kouzelný svět (kniha s mnoha obrázky, 2023 a 2024) a Karel (o psovi který najde štěstí, 2024).