Ruth Gutmannová

Ruth Gutmannová s maminkou

Jednou ze židovských dívek, se kterými chodily Věrka a Edita Kohnovy po vyloučení z veřejných škol v Plzni do soukromého vyučování, byla Rutka Gutmannová. Ruth je také jednou z mála z Věrčiných kamarádek, jejíž fotografie se dochovala. Narodila se 13. dubna 1930 a bydlela s rodiči v řadovém domě v Plzni, V Bezovce č. p. 1903/10. Rutčin tatínek Ing. Oskar Gutmann pocházel z Ostravska. Pracoval ve Škodových závodech jako konstruktér a často jezdíval do zahraničí na služební cesty -především na montáže. Rutčina maminka Cecilie se věnovala domácnosti a tatínka čas od času do ciziny doprovázela. Dne 1. října 1939 byl tatínek kvůli svému židovskému původu propuštěn ze zaměstnání.

Jméno Ruth Gutmannové v matrice druhé třídy II. obecné školy pro dívky v plzeňském jižním obvodu ze školního roku 1937/1938

Do Terezína odjeli Gutmannovi 18. ledna 1942 prvním plzeňským transportem R. Maminka zemřela v Terezíně 26. srpna 1942 ve věku osmačtyřiceti let. Rutce v ghettu zůstali tatínek a dvě tety – maminčiny sestry. Po vzniku domovů pro terezínské děti, tzv. heimů, bydlela Ruth v jednom z nich, konkrétně na pokoji 28. Každá z dívek tu měla svou přezdívku – Didi, Holubička, Fiška, Flaška, Milka, Muška, Popinka nebo Zajíček. Ruth přezdívku neměla – kamarádky jí říkaly prostě Rútka.

Mořský svět podle Ruth Gutmannové uvězněné v Terezíně

Děvčata z pokoje 28 jsou hrdinkami knihy Terezín: dívky z pokoje 28 (ve vydání z roku 2007 Děvčata z pokoje 28: přátelství, naděje a přežití v Terezíně) od Hannelore Brenner-Wonschick. Během pobytu v Terezíně si Rutka zapisovala události a pocity a malovala. Jejích obrázků se ve sbírkách Židovského muzea v Praze dochovalo velké množství. Roku 1943 si společně se třemi kamarádkami z pokoje 28 zahrála v proslulé dětské opeře Brundibár. Vystupovaly zde jako zákaznice na trhu a školačky. Ruth měla možnost navštěvovat tatínka, který pracoval v dílně v jedné z hradebních bašt. V lednu 1944 Rutka onemocněla encefalitidou a skončila v nemocnici zřízené v bývalé terezínské sokolovně.

Další z terezínských kreseb Ruth Gutmannové – život v Egyptě

V říjnu 1944 dostali Gutmannovi lístek do transportu. Jeho cílem byl vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau. Den před svým odjezdem, 5. října 1944, napsala Rutka upomínku do památníku kamarádky Anny Flachové z Brna přezdívané Flaška: „Vzpomeň si někdy na Terezín a heim a nezlob se, jestli jsem tě někdy naštvala. Rútka (Plzeň, Bezovka 9), 5. října 1944. Dne 6. října odjela Ruth na východ. Ihned po příjezdu do Osvětimi-Březinky zahynula.

Scéna z dětské opery Brundibár