Pamětní deska

Věra Kohnová zanechala prostřednictvím svého deníku, který si psala od srpna 1941 do ledna 1942, důležité svědectví doby. Zachytila poslední měsíce života plzeňských židovských obyvatel před odchodem do transportu. Velmi dobře se učila a měla skvělý pozorovací talent. Na její odkaz bychom neměli nikdy zapomenout. Proto vznikla myšlenka připomenout dvanáctiletou židovskou dívku pamětní deskou. S nápadem přišla spisovatelka Jana Poncarová, která také získala finanční prostředky od města Plzeň (50.000 Kč) a od městského obvodu Plzeň 3 (15.000 Kč). Zároveň založila na jednom z českém crowdfundingovém portálu Hithit sbírku (odkaz), která umožnila shromáždit dostatek finančních prostředků a pamětní desku vyrobit a instalovat. Při přípravě pamětní desky a propagaci Věrčina příběhu Jana Poncarová spolupracovala s historikem Jiřím Sankotem. Záměr se setkal s velkým zájmem u regionálních sdělovacích prostředků. Na propagaci Věrčina osudu se podíleli například redaktorka České televize Daniela Tunklová, redaktoři Českého rozhlasu Martina Klímová a Jan Markup, redaktorka Mladé fronty Dnes a Práva Klára Mrázová, majitelka Atelieru Plzeň Petra Horáková a Židovská obec Plzeň.


První propagační akce, nazvaná „Věrka nepřijde“, byla pořádána v Ateliéru Plzeň 8. října 2021, v den Věrčina svátku. Akce vznikla zásluhou majitelky ateliéru Petry Horákové a redaktorky Daniely Tunklové. Přítomen byl předseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy:

Věrka nepřijde 8. 10. 2021

Poslední akcí před odhalením desky se stala přednáška o Věře Kohnové uspořádaná v Domě šámese u Staré synagogy v Plzni 16. února 2022.

Jiří Sankot a Jana Poncarová během přednášky 16. 2. 2022 v Domě šámese

Dne 1. března 2022 instalovali zástupci Umělecko-modelářského ateliéru Matějka Plzeň na dům Kohnových v plzeňské Koperníkově ulici č. p. 1146/43 (na fasádě do Nerudovy ulice) pamětní desku. Na prvním snímku drží spisovatelka Jana Poncarová před ateliérem čerstvě vyrobenou pamětní desku:

Instalace pamětní desky 1. 3. 2022

Autorem návrhu pamětní desky se stal umělec Jan Wolfchen Vlček a zhotovilem byl Umělecko-modelářský ateliér Matějka Plzeň. Do sbírky na crowdfundingovém portálu se nakonec zapojilo 110 dobrovolníků, kterým se podařilo vybrat 79150 Kč, tedy 113% cílové částky. Pietní místo bylo zřízeno na domě v plzeňské Koperníkově ulici č. p. 1146/43, kde rodina Kohnových žila. Pamětní deska je umístěna na fasádě obrácené do Nerudovy ulice.

Deska byla slavnostně odhalena 3. března 2022 Janou Hůlkovou z Dobříva, nevlastní dcerou Marie Kalivodové, která deník roku 1942 dostala od Věrky Kohnové. Odhalení pamětní desky bylo součástí vzpomínek na 80. výročí plzeňských transportů do Terezína:

Odhalení pamětní desky 3. 3. 2022

Zároveň s odhalením pamětní desky byla zprovozněna webová stránka Věra Kohnová 1929–1942, která bohužel po roce své existence zanikla.

Na pamětní desku mimo jiné přispěli:

Město PlzeňKalousek PetrRybová Veronika
Městský obvod Plzeň 3Kantor JiříŘehan Jakub
Rodina PoncarovaKeller FilipSalcmanová Tamara
Baštařová MarieKeslová MarieSankot Jiří
Beran DanielKopecká LenkaSantorisová Veronika
Böhmová LenaKozák PavelSimsija Miloslava
Cerniňáková EvaKramer Dagmar a HarrySlepička Martin
Čekanová AndreaKrejčí RadomírSližová Romana
Dandová EvaKrokodylova HelgaStachrovskij Petr
Dindová DagmarKučerová Cachová TerezaStelšovská Martina
Dischingerová VlastaKváš KarolínaŠkoda Peter
Eisenhammer MiroslavLněničková AndreaŠmídlová Monika
Ginzberg Ravinger JulieMalast JanŠraier Petr
Hausteinová JitkaMelková JanaŠteindler Michal
Havranek VlastaMetaj SilvaŠtěpánková Radka
Horáková PetraMintál JaroslavTolar Petr
Hořejší RichardNisalek PavelTunklová Daniela
Hudečková MartinaPalečková DominikaTydlitátová Klára
Hůlkovi Jana a LuděkPepe DitaTydlitátová Věra
Jakšová ZuzanaPetrová JanaVaníček Mirek
Jelínková IsabelaPomsar LadislavWais Václav
Jírová ZuzanaPřibyl DavidŽipek Martin

Moc děkujeme !!!


Odhalení pamětní desky zaznamenali 3. března 2022 přímo v Nerudově ulici v Plzni reportéři česko-německého týmu studentů ze Západočeské univerzity v Plzni a bavorské Universität Passau (Tandem Czech-German Youth Exchange):

Následně uskutečnili reportéři mezi účastníky slavnostího aktu malou anketu. Lidé odpovídali na otázku, co vědí o Věrce Kohnové a jaké je poselství jejího příběhu:


O víkendu 12. a 13. března 2022 měli dárci, kteří přispěli na pamětní desku pro Věru Kohnovou, možnost vybrat si jednu ze svých odměn – komentovanou procházku po Plzni, po Věrčiných stopách, s historikem Jiřím Sankotem. V obou případech začínala vycházka u pamětní desky na domě Kohnových č. p. 1146/43 na rohu plzeňské Koperníkovy a Nerudovy ulice. Na chodníku před vchodem do domu v Koperníkově ulici se již od roku 2019 nacházejí tzv. kameny zmizelých rodiny Kohnových. Sobotní výpravu doplnil svým vyprávěním archivář a historik plzeňského skautingu Miroslav Eisenhammer. Účastníkům procházky přiblížil osudy skautských hrdinů z Věrčina deníku (například Hanuše Adela, Josefa Šmolky nebo Františka Steinera):

Procházky po stopách Věrky Kohnové 12.–13. 3. 2022